Kıyamet Sonrası Efsanelerinden: Snowpiercer – Kar Küreyici

snowpiercer-izle
Snowpiercer

Merhaba sevgili okuyucu, kıyamet sonrası senaryolarından Snowpiercer’i atlamak olmazdı. Dünyanın yok olmasına ilişkin yapılan son dönem yapımlarına göre bu film küresel ısınmayı ele alarak daha olası bir son yazmış insanlığa.

2013 yılı yapımı filmin yönetmeni Parazit filminden tanıyacağınız Bong Joon Ho. Snowpiercer filminde Parazit filminden bir tanıdık yüzü de hemen hatırlayacaksınız.

Dünya’nın sonu olsa blle güçlü, varlıklı olanlar şanslı oluyor ve yaşamda kalmak onlar için daha kolay oluyor. Maalesef böyle bir adaletsizlik var. Bu filmde de adalet duygusuna vurgu oldukça fazla.

Filmin konusuna gelecek olursak, küresel ısınma nedeniyle dünya kar ile kaplanıyor, dışarısı dondurucu bir soğuk dolayısıyla tüm yaşam yok oluyor. Sadece Wilford’un geliştirmiş olduğu içinde tüm yaşamsal alanları barındıran bir tren hiç durmadan ilerlemektedir. Dünya da bu trende olanlar dışında kimse kalmamıştır. Tabi trende de sınıfsal farklılıklara göre bir düzen oluşturulmuş, kuyruktakiler en alt sınıf vatandaş olarak gösterilmişlerdir.

Kuyruktakilerin arasında bir kahraman “Curtis”, kuyruktakileri organize ederek lokomotife gitmenin hayalini kurmaktadır. Askerler tarafından korunan trenin ön vagonlarına ilerlemek oldukça zor olacak. Film sonlarını söylemeyerek izleme zevkini öldürmeyen biri olarak Curtis’in yapacaklarını ne ile karşılacağını, mutlu mu mutsuz mu son yaşanacağını öğrenmek için filmi izlemenizi tavsiye ediyorum. İyi bir kurgu iyi bir yapım diyebilirim.

Snowpiercer filmi Netflix’in de dikkatini çekmiş olacak ki dizisi yapıldı ve 25 Mayıs 2020’de ilk iki bölümü Netflix’te yayınlandı. Filmini beğenmiş bir olarak dizisini de izlemek istiyorum. İyi seyirler.

Erişim izni isteyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir